Kuidas valida nuga?

Millist nuga valida?

Kõik me oleme elus puutunud kokku mugavate ja ebamugavate, teravate ja nüride ning suurte ja väikeste nugadega. Kirjutan nugade materjalide ja suuruste eripäradest ning milliste nugadeta köögis raskeks läheb ehk väga ülevaatliku, kuid lühida kokkuvõtte.

Erinevad materjalid

Nuge toodetakse väga erinevatest materjalidest – metallist plastikuni, puidust keraamikani. Mina eelistan roostevabast terasest tehtud nuge, sest neid käes hoides tekib see õige tunne, mida noast otsin. Nad on rasked, terituvad lihtsasti ja peavad hea omaniku käe all vastu aastakümneid. Ka kõik terased ei ole samasugused ja poelettidelt leiab nii pehmemast kui tugevamast terasest nuge. Parima hinna-kvaliteedi suhtega on minu arvates Victorinoxi noad, mida kasutavad ka paljud profiköögid. Victorinoxi roostevaba teras on väga tugev ja vastupidav ning seega püsib ka kaua terav. Veel tugevam, kuid ka mõnevõrra kallim noatootja, kellega meil palju hakkimistöid läbi on viidud, on Global. Jaapanis toodetud Globali noad püsivad tõeliselt teravad ja käsi südamel võin öelda, et esimesel päeval, kui ma selle noa sain, hakkisin ma absoluutselt kõik asjad kodus ära – see oli lihtsalt uskumatult terav ja mugav.
Plastikust valmistatud noad on sobilikud näiteks lastele, sest nendega on palju keerulisem näppu lõigata ja just seetõttu on noore kokandushuvilise komplektides tugevad plastikust noad.

Milliseid nuge vaja läheb?

noa-valimine-5

Minu üks soovitus oleks, et ära osta nuge komplektina. Esiteks jääb sul siis palju nuge, mida sa tegelikult ei kasuta ja alati ei pruugi olla sama tootja noad parimad kõigis asjades.

Nuga, millega sa teed suure osa hakkimisest ja lõikumisest on klassikaline kokanuga. Selle otsast kumer tera soodustab kiikudes hakkimist, tänu oma kaalule on ta stabiilne ja pikk tera jätab palju mänguruumi ka purustamiseks ja tampimiseks.

Teine nuga, mis hädast välja aitab, on juurviljanuga. Juurviljanuga on kuskil 11cm pikk väikese teraga nuga, millega on hea peenelt juurvilju tükeldada, puuvilju koorida või täpsemaid toiminguid korda saata. Kui ma peaksin valima kaks nuga eluks, siis lisaks kokanoale võtaksin mina sakilise teraga Victorinoxi juurviljanoa. Tänu sakilisele terale käitub ta ideaalselt ka leivanoana, sest sakiline tera saeb, mitte ei mulju pehmeid tooraineid.

 

Enne ostmist proovi nuga võimalusel käes hoida ja vaata, kuidas pide sinu peopesaga sobib. Väga ergonoomilised ja suurepärase hinnaga noad on Victorinoxil ja esimesi korralikke nuge otsides soovitaksin ma sinna suunda vaadata ning kui kunagi isu professionaalsema ja isikupärasema noa vastu peaks tekkima, siis sobivad nii Globali kui Wüsthofi lõikeriistad ideaalselt.