Terav nuga ei libise, lõikab toorainest läbi ja seega on ka oluliselt ohutum. Noa teravana hoidmiseks on allpool välja toodud soovitused ja õpetused lausa hädavajalikud.

Kuidas hoida nuga teravana?

Lihtsaim viis noa teritamiseks on terituspulk, mida soovitan kasutada enne igat kokkamist. Tehniliselt terituspulk ei terita, vaid lükkab sirgeks noa kumeraks rullunud tera. Silmaga on selle nägemine võimatu, kuid mikroskoobi all on näha, kuidas noa tera kasutamisega kumeraks ja seega ka nüriks läheb. Soovitan teemantitega kaetud terituspulka, mis on tavalisest teraspulgast efektiivsem ja kiirem. Teemant võib küll tunduda kui kallis materjal, kuid tegelikult on terituspulga hind meie e-poes taskukohane ja see kestab ka igapäevasel kasutamisel aastaid.

terituspulga-kasutamine-5

Kui nuga on juba häbiväärselt nüri või teral on kukkumisest sakk sees, siis tuleb võimalus anda terituskivile. Veega märjutatud terituskivil sujuvalt terve tera ulatuses teritades saab nuga endale 10-20 minuti möödudes täiesti uue tera. Erinevate teratüüpide puhul on ka terituskalded erinevad ja enne teritamise alustamist soovitan pisut kodutööd teha, et nuga mitte ära rikkuda. Värskelt kiviga teritatud nuga on terav nagu poest ostes ja pakub jälle omanikule lõikamisest rõõmu. Kvaliteetsed Jaapani terituskivid leiad ka meie e-poe valikust.

Kuidas nugade eest hoolt kanda?

Kuna noa põhitegevus on lõikamine, siis alustan ka sellest. Lõikelauana kasuta alati pehmet materjali nagu puit või plastik. Ära lõika noaga kivil, betoonil ega klaasil, sest need nüristavad tera ja võivad seda isegi kahjustada.

Pärast lõikamist ära viska nuge kraanikausi põhja, kuhu hiljem nõud peale kipuvad kuhjuma. Selle asemel pese nuga koheselt käsitsi või jäta ta kraanikausi äärele pesu ootama.

Kõige tähtsam!

Ära pese nuge nõudepesumasinas. Niiske ja soe kliima võib kahjustada nii puitkäepidemega nugade puitu kui ka harvadel juhtudel roostevabast terasest teral roostet tekitada. Kuna nõudepesumasinas on pesu väga intensiivne, siis söögiriistade ja nõudega ühes hunnikus olevad noaterad saavad korralikku hõõrumist ning ka see nüristab nuge.

Nuge hoia alati nendega kaasa tulnud karpides ja kottides või nende puudumisel noakotis. Ära viska nuge sahtlisse koos teiste köögitarvikutega. Ma saan aru, et visplil pole ei sooja ega külma, kas ta on terav, kuid nüri nuga häirib nii kokka kui ka suurendab õnnetuste riski. Teravaid nuge ja ohutut lõikamist!